Fed Faiz Kararı Sonrası Altın Fiyatı İçin Kartlarda Bu Seviyeler Var!

Altın fiyatı oldukça karmaşık bir piyasa ortamında manevra yapıyor. Federal Reserve’in yakın vadede faiz indirimine gitme konusundaki tereddütleriyle mevcut şahin duruşu belirginleşti. Bu da piyasayı etkileyen kritik bir faktör. Dolayısıyla, bu durum tipik olarak ABD Dolarının güçlenmesine yol açıyor. Bu da tarihsel olarak altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir etki yaratıyor. Ancak, altın değerini farklı şekillerde etkileyen çok sayıda ekonomik göstergeyle mücadele ediyor. Bu nedenle, mevcut senaryo o kadar da basit değil.

Fed faizleri sabit tuttu, ancak erken faiz indirimini geri itti!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Federal Reserve, beklentiler doğrultusunda faizleri %5,25 ile %5,50 aralığında sabit bıraktı. Bununla birlikte analistler, merkez bankasının gevşeme döngüsünün ne zaman başlayacağına dair olası ileriye dönük yönlendirmeleriyle daha fazla ilgilendiklerini belirtiyor. Son para politikası açıklamasına göre Fed, ufukta beliren risklere rağmen ekonomik faaliyet konusunda oldukça iyimser olmaya devam ediyor. Bu yüzden, muhtemelen para politikasını ayarlamakta acele etmeyecek.

Merkez Bankası komite üyeleri, enflasyon baskılarının azalmasına rağmen, hala en önemli öncelikleri olmaya devam ettiğini açıkça belirttiler. Açıklamada, “Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar hedef aralığını düşürmenin uygun olacağını düşünmüyor” denildi. Altın piyasası, Fed’den gelen son yorumlara fazla tepki vermiyor. Para politikası açıklaması ABD dolarındaki yükseliş momentumunu desteklese de altın fiyatı yerini koruyor. Forexlive.com’da baş döviz stratejisti olan Adam Button, Fed’in potansiyel bir Mart faiz indirimi fikrini geri itiyor gibi görünmesine önem veriyor. Bu nedenle Fed açıklamasının hafif şahin bir eğilime sahip olduğunu söylüyor.

Paul Ashworth: Mart masadan tamamen kalkmış değil!

Capital Economics Kuzey Amerika Baş Ekonomisti Paul Ashworth, Fed’in tonlamasına dikkat çekiyor. Ashworth, Fed’in açıklamasına rağmen Mart ayında olası bir faiz indiriminin henüz masadan kalkmadığını söylüyor. Bu bağlamda Ashworth, şu değerlendirmeyi yapıyor:

İlk bakışta bu dil, şu anda vadeli işlem piyasalarında fiyatlanan faiz indirimlerinin zamanlamasını geri çekmeyi amaçlıyor gibi görünse de, biz o kadar emin değiliz. Eğer Fed gerçekten piyasa beklentilerini değiştirmek isteseydi, kolaylıkların kaldırılması konusunda “sabırlı” olacağını söyleyebilirdi. Bunun yerine, elimizdeki şey çoğunlukla her şeyin veriye bağlı olduğuna dair mevcut pozisyonun yeniden ifade edilmesi.

Kısa vadeli piyasa görünümü: Altın fiyatı için ihtiyatlı bir yükseliş

Piyasa analisti James Hyerczyk, son gelişmelerin ardından altının kısa vadeli görünümünü ve teknik resmini değerlendiriyor. Son gelişmeler ışığında, altın fiyatı için kısa vadeli görünüm ihtiyatlı bir şekilde yükseliş yönünde. Şahin bir Fed, güçlü bir ABD Doları, düşen Hazine getirileri ve bankacılık sektörü endişelerinin birleşimi, altın için karmaşık ancak potansiyel olarak elverişli bir ortam yaratıyor.

Yatırımcıların oynaklığa hazırlıklı olmasında fayda var. Fed’in yaklaşan politika kararlarını ve bankacılık sektöründeki diğer gelişmeleri yakından izlemeliler. Bu unsurlar önümüzdeki haftalarda altın fiyatının yönünü belirlemede çok önemli olacak. Ayrıca, bu faktörlerin dikkatli bir şekilde dengelenmesi muhtemelen altın fiyatlarını destekleyecek.

Altın fiyatı günlük grafik

Altın fiyatı Perşembe günü marjinal olarak yükseldi. Ancak orta vadeli yükseliş trendini sağlam tutan 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde tutuyor. Bu hareket yeterince yukarı yönlü ivme göstermeye devam ederse, pivot 2.067,00 dolar seviyesine doğru bir sürüş arayın. Bu, tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru bir hızlanma için potansiyel bir tetikleme noktasıdır. Tersine, 50 günlük MA’nın tutturulamaması zayıflığın ve artan satış baskısının bir işareti olacaktır. Bunun da 2.009,00 dolar seviyesindeki desteğin hızlı bir şekilde test edilmesine yol açması mümkün. Bu seviyeyi inançla kırarsa, muhtemelen 200 günlük hareketli ortalamanın 1.964,95 dolara düşmesine yol açar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x