Arjantin pesoda devalüasyona gidecek

Arjantin basınında çıkan haberde, hükümetin, pesoyu dolar karşısında yüzde 54 oranında devalüe edeceği ve enerji ile ulaşımdaki sübvansiyonları da azaltacağı bildirildi.

Ülkede dün yaklaşık 365,50 Arjantin pesoya karşışık gelen dolar kurunun 800 pesonun üzerini görmesi bekleniyor.

Arjantin’in yeni devlet başkanı Javier Milei’nin Ekonomi Bakanı Luis Caputo, sosyal medyadan, ciddi mali krizle boğuştuklarını ve bunun aşılması için bir takım önlemleri devreye aldıklarını belirtti.

Devlet harcamaları azaltılacak

Caputo, enerji ve ulaşım sübvansiyonlarının azaltılacağını vurgulayarak, “Enerji ve ulaştırmaya yönelik sübvansiyonları azaltacağız. Bugün devlet, sübvansiyonlar yoluyla enerji ve ulaşım fiyatlarını çok düşük tutuyor.” ifadesini kullandı.

Ülkeyi zor günlerin beklediğinin altını çizen Caputo, “Birkaç ay boyunca özellikle enflasyon açısından daha kötü olacağız. Bu şekilde devam edersek, hiperenflasyona gideceğimizden şüpheniz olmasın.” değerlendirmesinde bulundu.

Caputo, ülkede yoksulluğun yüzde 40 seviyelerinde olduğunu hatırlatarak, hükümetin, en savunmasız sektörlere yönelik yeni sosyal yardım programları açıklayacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x