Orta Doğu karıştı, varlıklı Amerikalılar Paris biletlerini yaktı

New York ve Paris arasındaki seyahatler için premium sınıf uçak bileti satışları, Covid-19’un hava yolculuğu modellerini bozmasından önceki son normal yıl olan 2019’un aynı dönemine kıyasla 7 Ekim’den önceki üç haftada yüzde 44 arttı. Bir seyahat analiz firması olan ForwardKeys’e göre, bu rakam 7 Ekim saldırılarını takip eden üç haftada yüzde 4’e düştü.

ForwardKeys’in pazar istihbaratı başkanı Juan Gomez, “Rakamlar, premium ve üzeri sınıfta uçmayı göze alabilen pek çok varlıklı Amerikalının, çatışmalar patlak verdiğinde New York ve Paris arasında seyahat rezervasyonu yapmaktan vazgeçtiğini gösteriyor” dedi. Premium sınıf biletler, premium ekonomi, business ve first sınıfları ifade ediyor.

FRANSA TERÖR ALARMINI EN ÜST DÜZEYE ÇIKARDI

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e karşı düzenlediği saldırılardan bu yana Fransa terör alarmını en üst düzeye çıkarırken, ABD Büyükelçiliği de bu kararın altını çizerek vatandaşlarına ülkede seyahat ederken çevrelerine karşı dikkatli olmaları ve özellikle de gösterilerin yapıldığı bölgelerden uzak durmaları çağrısında bulundu.

Fransa’da 13 Ekim’de bir öğretmenin bıçaklanarak öldürülmesi de Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından İslamcı terör saldırısı olarak nitelendirilmişti. Havaalanları, Louvre ve Versay Şatosu gibi simgesel yapılar da bomba ihbarları üzerine boşaltıldı.

TURİZMİN BAŞKENTİ

Fransa, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi ve başkenti Paris’e her yıl milyonlarca turist akın ediyor. Şehir, dünyanın en büyük amiral mağazalarından bazılarıyla önemli bir alışveriş merkezi olarak da öne çıkıyor. Lüks devleri LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE ve Hermes International’ın merkezi de Paris’te yer alıyor.

Bain ortağı Claudia d’Arpizio Bloomberg’e verdiği demeçte, “Tur operatörleri Avrupa başkentlerine yapılacak seyahat ve programlarda bazı iptaller görmeye başladı” dedi.

İPTALLER PARİS İLE SINIRLI DEĞİL

Aslında bu iptaller sadece Fransa’nın başkentiyle sınırlı değil. Lüks seyahat acentesi Embark Beyond’un kurucusu Jack Ezon, şirketinin önümüzdeki iki ay içinde ABD’den Avrupa’ya yapmayı planladığı seyahatlerin yüzde 53’ünde iptaller gördüğünü, bunların arasında Paris, Londra ve Roma’ya yapılacak seyahatlerin de bulunduğunu söylüyor.

Fortune’ın haberine göre antisemitik saldırı korkusunun yanı sıra, müşterilerin seyahatlerini iptal etme nedenlerinin başında İslamofobi, savaş çıkarsa yurtdışında sıkışıp kalma korkusu, her yerde kaos varken ‘tehlikeye atılmaktan’ rahatsızlık duyma gibi kaygılar geliyor.

İtalyan Ulusal Turizm Kurulu Pazarlama Direktörü Maria Elena Rossi de Kasım ayı başında Londra’da düzenlenen World Travel Market kongresinde yaptığı konuşmada Bloomberg’e Orta Doğu’daki savaşın İtalya’nın konaklama sektöründe iptallere yol açtığını ve endişe kaynağı haline geldiğini söyledi.

Otellerin rezervasyonlarını bilen bir kişi bu ay Bloomberg’e yaptığı açıklamada, bu gözlemlerin, saldırılardan bu yana ABD’li müşterilerden iptaller gören Plaza Athénée ve Le Meurice gibi seçkin Paris otellerini de etkilediğini söyledi.

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ

Satış ve pazarlamadan sorumlu Catherine Hodoul-Baudry’ye göre, lüks saray oteli Le Bristol’de de 7 Ekim’den sonra yaklaşık on gün süren “küçük bir iptal dalgası” yaşandı. Yeni rezervasyonlar bu iptalleri telafi etti ve Ekim ayının genel performansı “rekor” olarak nitelendirildi. Otel müşterilerinin yaklaşık yüzde 35’ini temsil eden Amerikalılar, milliyetlerine göre otelin en büyük pazar kaynağını oluşturuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x